Po mesiaci skúšania, cestovania po konferenciách, iných povinností a krátkych dovoleniek som späť a hneď Vám prinášam možnosť nielen sa zabaviť, ale aj ... trochu si vylepšiť finančnú situáciu a najmä stať sa v istom kruhu matematikov slávnym. Celkom vážne. Ale jednoduché to nebude.
Na jednej z dvojice konferencií, ktoré som v poslednej dobe absolvoval (International Workshop on Matrices and Statistics) sa udiala pomerne nezvyklá vec: počas svojej prednášky vyhlásil profesor Roman Zmyślony cenu $100 za vyriešenie istého matematického problému. Na rozdiel od väčšiny príkladov na blogu QED, problém profesora Zmyśloneho si vyžaduje znalosti z vyššej matematiky, avšak napríklad druháci na matfyze, ktorí absolvovali teóriu matíc, sú určite schopní pochopiť zadanie, čo je v prípade súčasných nevyriešených problémov skôr výnimkou ako pravidlom.
Originálne zadanie si pozrite na nasledovnom zábere priamo z prednášky prof. Zmyśloneho (kliknutím sa fotografia zväčší) a potom sa o ňom porozprávame trochu podrobnejšie.
Skratka nnd znamená ''nezáporne definitné'', symbol tr znamená stopu matice a symbol H+ je "pozitívne semidefinitná časť" symetrickej matice H. Presnejšie, ak u1,...,un je ortonormálny systém vlastných vektorov matice H typu n × n a λ1,...,λn sú prislúchajúce vlastné čísla, tak
(Ak žiadne z vlastných čísiel matice H nie je kladné, tak položíme H+=0.) Dá sa ľahko ukázať, že aj ak existuje viac ortonormálnych systémov vlastných vektorov, tak H+ je definovaná jednoznačne; t.j. nezávisí od výberu tohto systému vlastných vektorov.
Majte na pamäti, že tento problém je naozaj ťažký, takže vítané sú akékoľvek zmysluplné poznámky, ktoré by nám mohli pomôcť urobiť čo i len maličký krôčik k riešeniu.
Poznámka 1: Urobil som veľké množstvo testov tejto hypotézy s náhodne vygenerovanými pozitívne semidefinitnými maticami A a V a vo všetkých prípadoch bola Zmyśloneho domnienka splnená. Som si teda skoro istý, že platí, avšak je ju ťažké matematicky rigorózne dokázať.
Poznámka 2: Hypotéza je už dokázaná za podmienky AV=VA, t.j. ak matice A a V komutujú. (Zaujímavý je preto prípad, keď A a V nekomutujú.) Vytvoril som súbor, do ktorého budem zapisovať všetko čo zistíme (dôkaz pre komutujúce matice je už tam.) Pridajte sa tiež so svojimi nápadmi!
2 komentáre:
Nazdar Rado, rozmyslal som vcera nad tym nejaky cas; mam aj dake napady, ale zatial nic konkluzivne... Ak budem mat nieco viac, dam vediet...
Peťo, ja som nad tým strávil už asi dve hodiny. Pre komutujúce matice je to ľahký problém, ale vo všeobecnosti je riadne zapeklitý; úplne iná liga. Ak by sa ho podarilo vyriešiť, tak by to možno bolo aj seriózne publikovateľné ako nejaký short communication.
Zverejnenie komentára